Delonghi szoftverezés tutorial!
Sokan ismertek, illetve azt is tudjátok, hogy a Delonghi kávégép valahogy a szívemhez nőtt az évek során. Teljesen mindegy melyik típusáról beszélünk, bármilyen hibával kereshettek amennyiben a Delonghiról van szó!
Nagyon sok gépnek vannak persze problémái, többek közt a delonghinak is. Ennél a készüléknél sajnos elég gyakran előfordul 5 éves kora után egy kis szoftveres hiba, de még mindig jobb mint egy új Philips panelcsere, mivel a Delonghi könnyedén javítható.
Ez a megoldás inkább szerelőknek szól, nem pedig otthoni felhasználóknak.
Az utóbbi időben érkezett pár kávégép amit kissé félre szoftvereztek. Nem volt lehetelen jól megoldani, csak sajnos több időbe telt hogy életre keltsem a készüléket. (Néhány esetben PIC csere)Azt tudni kell, hogy kettő részből tevődik össze a főpanelen lévő szoftver. 1.- Program Data2.- Eeprom.
Az eeprom tárolja a készülékünk hibáit is, és ha megtelik hiába cserélsz alkatrészt visszajön a hiba ha nem törlöd!
Nem az a megoldás, hogy ha van programozónk bármilyen azonos készülék szoftverét felírjuk, mert lehet az is hibás.Igyekezni kell a saját szoftverét rendbetenni! Legtöbb esetben segít a "gyári visszaállítás" a programozón keresztül.
Ehhez szükség van egy Pickit programozóra ami lehet Pic2 Pic3 vagy Pic4, és tudni kell a kábel kötését. Én 3 fajta programmert használok, a Pic2 sima gyári visszaállításhoz, Pic4 ha komolyabban kell belenyúlni a készülék agyába az Mplab programban, illetve egy speckó eeprom olvasót a kijelző miatt ha digitális a készülék.
Mindegyik Pickit azonos pinout-ot használ, mindegy hogy 2-3 vagy épp 4-es.
A bekötés:
PIC ---Board
1---------1
2---------4
3---------7
4---------3
5---------2
A programmeren van egy jelzés, ami az MCLR lábat jelöli egy kis háromszög. Az lesz a Pic-en az 1.Panelunkon találunk 7 réz érintkezőt, amit jobbről számolunk.
Tetején van a csatlakozás. A régebbi paneleken csak 4 érintkező van, azok UART kommunikációval beszélgetnek a gépünkkel, vagy van rajtuk egy úgynevezett mica 6-os csatlakozó, ott is tudjuk olvasni-írni stb. (macerásabb)Az UART-ra következő blogban kitérek!
-Gyári visszaállítás: Ha már tudtad csatlakoztatni a készüléket a számítógéphez a programmeren keresztül, és fel is ismerte a PIC típusát, minden esetben egy mentést kell csinálni, hogy a saját program data megmaradjon.
Elnevezted ügyfélhez,típushoz, product kód felírtad stb. Amennyiben sikeres a mentés abban az esetben egy teljes törlést (ERASE) kell csinálni! Itt még mindkettő jelölő négyzetben ott a pipa. (program file+eeprom)A sikeres törlés után ha visszaolvasod a Pic-et üresnek kell lennie. Következő lépésben kiveszed az eeprom jelölőnégyzetből a pipát, csak a program memória legyen kipipálva! Ha mindent jól csináltál mehet vissza a lementett szoftver amit erről a gépről mentettél le, majd az eeprom jelölőnégyzetet is kipipálod, és újból kiolvasod! Ebben az esetben csak a programfájl látható HEX formában, az eepromnak FFFFF nek kell lennie. A gépünk olyan lett mint mikor kijön a gyárból, nulla adagos. Kérni fogja bekapcsolás után hogy nyisd ki a csapot, a rendszert fel kell tölteni.80%-ban ez a legegyszerűbb megoldás a készülék agyának rendberakására.Extrémebb esetben keressetek mert javíthatóak, de majd megírom hogyan lehet mélyebben belenyúlni, akár szöveget átírni a kijelzőn.Itt lehet rendelni programozót!